Czarny Roman uratował mi życie

Zabawne, że gdy jestem w tym paranoidalnym stanie, mam przesyt informacji i dzieje się zdecydowanie za dużo zawsze przypominam sobie wierz Jonasza Kofty „Jestem zmęczony”, który deklamowałem lata temu przy okazji któregoś z konkursów recytatorskich. Niby nic nie wygrałem, ale z perspektywy czasu zauważam, że miałem wtedy jeden, bardzo deficytowy dziś składnik dobrego samopoczucia: spokój.

Foto: lenivastudio.com
Foto: lenivastudio.com

Dekadę później spokoju już brak. Wiem, że tamto było pozorne i wynikało wyłącznie z mojej niewiedzy i brak świadomości na czym polega ten „cud” zwany życiem, lecz, cholera, jak ja bym bardzo chciał dzisiaj nic nie wiedzieć: skąd wziąć pieniądze, do jakiego iść specjalisty, jak zbudować imponującego bicepsa, na ile znaków napisać tekst, który zespół jest modny w tym miesiącu, o czym myśli mój chłopak, dlaczego inni mają tak łatwo, a ja tak trudno i dlaczego wciąż nie nauczyłem się oszczędzać pieniędzy. Po co muszę wiedzieć kto jest ministrem skarbu, czy Putin a żonę, ile dzieci ma Maciej Dowbor, dlaczego tyle piję i kiedy w końcu pojadę na wakacje?

Najgorsze jest to, że z czasem dowiaduję się coraz więcej informacji, które zupełnie nie są przydatne. Wcale nie zazdroszczę najinteligentniejszym ludziom świata i cieszę się, że los dał mi niewiele ponad przeciętną ilość szarych komórek. Skoro teraz już mam z nimi problem, to mogę tylko domyślać się co byłoby gdyby było ich więcej. Szkoda, że życia nie można zresetować tak, jak to dziś zrobiłem z moim iPhonem. Pięć minut i jesteś nowym człowiekiem. Dane zaczynasz gromadzić od nowa i jest szansa, że zanim staniesz się świadomą istotą, to przez ten ułamek chwili będziesz w pełni szczęścia.

Myślałem o tym, jak zwykle myślałem za dużo, aż w końcu usłyszałem klakson i poczułem czyjąś rękę łapiącą mnie za koszulkę. To Czarny Roman, który powstrzymał mnie przed wejściem pod koła jakiegoś obrzydliwego Daewoo. A w jego oczach widziałem współczucie.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *