Jeden głębszy z Tomaszem Szypułą

„Jeden głębszy” to nowy cykl na blogu #ohpatryk. Sprawa jest prosta jak kieliszek wódki. Ja zadaję jedno pytanie, a gość wyczerpująco na nie odpowiada.

Od ponad dekady działa na rzecz równouprawnienia. Były prezes Kampanii Przeciw Homofobii, członek Twojego Ruchu i kandydat do Europarlamentu. Prywatnie bardzo ciepły, inteligentny i zabawny. Czy taka osoba ma szansę zaistnieć w wielkiej polityce? Oby, bo inaczej jeszcze długo będziemy tkwili w lokalnych wojenkach pomiędzy starymi graczami, dla których polityka jest jedynie namiętnością i władzą, a nie szansą na zmianę. Szypuła ma mój głos!

10172608_857427840937777_3929016000286338410_n

Patryk Chilewicz: Mam wrażenie, że nikt nie traktuje europarlamentarzystów poważne: zarabiają mnóstwo pieniędzy, nie słychać w Polsce o ich realnych działaniach, a ostatnio kilku z kandydatów już porządnie się skompromitowało. Czym Ty być się zajmował gdybyś się dostał i jak oceniasz w ogóle swoje szanse?

Tomasz Szypuła: To paradoks, że w Polsce Parlament Europejski jest synonimem zesłania politycznego, ewentualnie miejscem gdzie nabija się kabzę. W krajach „starej Unii” jest dokładnie odwrotnie. Wysyła się tam najlepszych polityków, bo prawie 80 proc. prawa, które później jest przenoszone na poziom prawa krajowego stanowione jest na poziomie Unii. Mam to szczęście, że wiem co nieco o UE i jej strukturach, bo przez cztery lata byłem członkiem zarządu ILGA-Europe, która ma siedzibę w Brukseli, a poza tym w Kampanii Przeciw Homofobii, wiele razy współpracowaliśmy z eurodeputowanymi, komisjami PE, komitetem petycji PE, czy Intergrupą LGBT w PE. Jeśli zostanę wybrany skupię się na czterech rzeczach: równa ochrona wszystkich grup wykluczonych, nie tylko w zatrudnieniu (jak to jest dziś), ale też w dostępie do dóbr i usług, tak aby np. hotele były obowiązkowo przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, albo nie mogły odmówić noclegu parze gejów z powodu przekonań (uprzedzeń) właścicieli. Druga rzecz to zwalczanie bezrobocia w UE, zwłaszcza wśród osób poniżej 35 roku życia. To europejska plaga! UE ma wiele narzędzi ku temu, np. Europejskie Ramy Jakości Staży i Praktyk. Pozostałe kwestie to sprawy polityczno-gospodarcze: większa demokratyzacja instytucji UE, np. Parlament Europejski powinien mieć prawo do inicjatywy ustawodawczej oraz większa integracja gospodarcza (strefy euro) i polityczna, np. ściślejsza polityka międzynarodowa UE. A jak oceniam swoje szanse? Bardzo ważne jest żeby brać czynny udział w życiu politycznym, budować swoją pozycję i wizerunek. Pracuję tak, jakbym miał wygrać te wybory – na 100 procent! Sky is the limit!

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *