#JeSuisMichaśka

To niezwykłe, że już drugi raz na łamach mojego bloga przychodzi mi bronić Michała Witkowskiego. Najpierw Michaśka obraziła wszystkich pisarzy świata swoją zabawą z modą, a teraz wszystkich prawdziwych Polaków znakiem „SS” na czapce podczas tzw. Tygodnia Mody w Łodzi. Cóż, czapka była wprost proporcjonalnie tandetna do Fashion Weeka, który z modą ma tyle wspólnego co kioski z rajstopami w podziemiach Dworca Centralnego.

A tak na poważnie – uważam, że Michaśka zrobił brzydko. Jestem bardzo wyczulony na sprawy symboli hitlerowskich i naprawdę nie trzeba mnie przekonywać, że swastyka, „SS” czy charakterystyczna gapa nie powinny znajdować miejsca w świecie mody. To nie jest fashion, to nie jest styl, to jest zwyczajny kretynizm. I, tak Michaśka, przy całym moim uwielbieniu dla ciebie, ale zrobiłaś z siebie zwykłą idiotkę.

Kolejnym błędem Witkowskiego było oświadczenie, którym w moim mniemaniu pogrążył się. „Kapelusz wraz z elementami stylizacji przygotowywał mi stylista, a otrzymałem go przed samym pokazem, tak też nie przyglądałem mu się zbyt wnikliwie. Założyłem kapelusz nie mając świadomości, że mógłby on kogoś urazić. Chciałbym nadmienić, że w momencie, kiedy zwrócono mi uwagę, że naszyte na kapelusz części tkaniny mogą zostać odczytane jako symbol SS natychmiast się go pozbyłem. Jeśli ktokolwiek poczuł się urażony jest mi z tego powodu bardzo przykro i za co jeszcze raz pragnę przeprosić” – napisał Michał najwyraźniej zapominając, że kilka dni wcześniej chwalił się w swoim stylu tym, że niebawem na ściance pojawi się w czymś, co odmieni oblicze ziemi, tej ziemi.

No i odmieniło, przynajmniej dla polskich śledczych. – Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające i przez 30 dni będzie analizowała, czy doszło do popełnienia przestępstwa – powiedział Radiu ZET prokurator Marian Kopania z prokuratury okręgowej w Łodzi. I tutaj otwiera mi się scyzoryk w kieszeni. Michaśka zrobił głupstwo i rozumiem krytykę, lecz czy naprawdę w tym momencie musi wchodzić prokuratura? Gdzie była gdy neonaziści zamawiali „pięć piw” pokazując znak heil Hitler? A gdzie gdy nadredaktor katolicki Ziemkiewicz nazwał papieża „idiotą”? Dlaczego wciąż odbywają się Marsze Niepodległości, które zagrażają zdrowiu mieszkańców i co roku demolują Warszawę?

Tych pytań można zadać tysiąc, nasz święty kraj celuje w absurdalnych decyzjach prokuratorów. I dlatego właśnie trzeba stanąć po stronie Witkowskiego – nie z powodu, że jego outfit był fajny (bo był żenujący), lecz dlatego, że ekspresję artystyczną powinno się krytykować lub chwalić, bojkotować lub uwielbiać, ale nie grozić jej więzieniem. Ciekawe kiedy Polacy w końcu zrozumieją czym jest ta prawdziwa wolność. A tą mierzy się nie naszą swobodą, tylko swobodą naszych przeciwników.

Komentarze:

8 Replies to “#JeSuisMichaśka”

  1. Świetnie. Zatem ja, dajmy jutro, pierdyknę se koszulkę, hm, np z napisem „jebać matkę wicia co to świnką wietnamką jest”, z jakimś takim logiem tanim a’ la pornus enerdowski z lat 70. Zakładam, że niewzruszony wiciuchna zrobi och, ewentualnie ach, machnie szelmowsko łapką, strzeli oczkiem do przypadkiem znajdującej się kamerki w krzaczkach i podąży filuternie do starbusiunia na koffi komentując jedynie, że stylu w tym za grosz? Pomijam litościwie fakt, jakim trzeba być, sorry, ale takim mamy klimat, wolnomyślicielem, żeby przywdziać coś, na co się nie patrzy. Oczekuję zatem, że wiciuchna wkrótce pojawi się na ściance lodów, ja wiem, geslogrycan, w stroju Lorda V., z tym, że na czubku legendarnej kopuły wyrośnie mu mega penis, strzelający konfetti w każdej chwili, gdy tylko błyśnie flesz.

  2. Specyficznie czyta się tekst, gdzie do tej samej osoby raz stosuje się rodzaju żeńskiego, a raz męskiego 😉

    A co do samego tematu – wg mnie chęć szokowania u Witkowskiego przerosła zdrowy rozsądek. Stąd ta czapka.

    Co do ostatnich akapitów. W Polsce promowanie nazizmu, jak i komunizmu, jest zakazane. Ma to swoje podłoże historyczne i uważam, że jest to właściwe podejście. Promowanie symboli powiązanych z tymi totalitaryzmami w modzie (czy też „modzie”) jest wg mnie czymś strasznym. I to właśnie prokuratura powinna zajmować się takimi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *