Aktualizowany spis blogów sensownych

ilustracja: Liv Bargman

Blogosfera ładnie się rozrosła, ale poszła niestety w kierunku lifestyle’u na poziomie „Życia na gorąco”. Jest kolorowo, dużo, głośno i – niestety – często bez sensu. Kiedyś to były blogi! Citroen, Peep, Kumple… Piękne czasy, w których pisało się wtedy, kiedy miało się pomysł i potrzebę, a nie kiedy wymagał tego sponsor lub kazał menedżer. Dlatego właśnie postanowiłem stworzyć listę polskich blogów, które są warte obserwowania. Pomysł z założenia jest otwarty, gdyż wbrew pozorom nie przeczytałem jeszcze całego internetu, więc zgłaszajcie swoje propozycje w komentarzach, będę uzupełniać! Kolejność przypadkowa.

Antymatrix – dookoła jest tyle bodźców, że czasami naprawdę trudno zrozumieć otaczający świat. Edwin Bendyk na swoim blogu w bardzo inteligentny, lecz zrozumiały zarazem sposób tłumaczy nam dzień po dniu złożoność wszystkich zdarzeń. Zazdroszczę konsekwencji!

w telewizji – blog Wojtka Krzyżaniaka, świetnego dziennikarza i speca od TV. O srebrnym odbiorniku z tej drugiej strony.

Halber w Codzienniku – na stronach Codziennika Feministycznego swój kąt ma Małgorzata Halber. Pisze rzadko, ale warto czekać na jej wpisy – chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego!

/NIE/POKOJE – piękny blog, piękne zdjęcia, piękna architektura. A jeśli do tego dodamy wiedzę i ciekawe historie, to znajdziemy jeden z najciekawszych (foto)blogów o architekturze.

Sweet Rush – Ania Tatarska to jedna z najlepszych polskich dziennikarek filmowych. Rozmawia z największymi osobami z Hollywood, a nie zadziera przy tym nosa. Warto śledzić jej publikacje, bo są naprawdę wyjątkowe!

Jakobe – pisze rzadko, ale zawsze z sensem. Zdecydowanie mnie w tym przewyższa, więc zakończę tylko na zwykłym: koniecznie!

Jakub Wencel – młody dziennikarz i publicysta. Jeden z twórców dobrego, lewackiego kontentu z nutą ironii. Uwielbiam go czytać – i w dłuższych wypowiedziach, i w statusach na Facebooku.

Freestyle Voguing – jeden z niewielu polskich blogów o modzie, które da się czytać. Tobiasz jest obdarzony niezwykłą inteligencją oraz poczuciem humoru, przez które wielokrotnie już bolał mnie brzuch.

grabari.pl – blog Piotrka Grabarczyka, dziennikarza show-biznesowego, który odsłania kulisy tego świata. Ironicznie, zabawnie i – co ważne w tym środowisku – z sensem. Ciekawe nie tylko dla speców.

Michał Zaczyński – jeden z najbardziej znanych i szanowanych dziennikarzy zajmujących się modą. Modą, czyli nie robieniem quizów i pisaniem o głupotkach, tylko sztuką projektowania. Czasami się z nim nie zgadzam, ale zawsze chętnie czytam.

Mikołaj Nowak – można go uwielbiać lub nienawidzić, lecz trzeba przyznać, że jest znaczącym influencerem w temacie nowych mediów. Samemu zdarza mi się kłócić z nim niemiłosiernie, co nie oznacza, że nie szanuję i nie czytam!

Journalistka – bardzo estetyczny (zarówno w wersji wizualnej, jak i tekstowej) blog Kornelii. Piękna dziewczyna, piękne zdjęcia, doskonałe wyczucie smaku.

Harel – to jedna z niewielu osób, o których powiedzenie „sympatyczna” nie ma ironicznych konotacji. Podobnie jest z jej blogiem – z ciekawością odkrywa świat mody zarówno tej wysokiej, jak i nieco niższej.

Miasta Rytm – Jerzy S. Majewski w piękny i mądry sposób pisze nie tylko o Warszawie, lecz także innych zakątkach na świecie


O kimś zapomniałem? Jeśli tak, to koniecznie dawajcie znać w komentarzach. Stwórzmy listę blogów do czytania, nie tylko scrollowania! Wpis jest aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych ciekawych linków.

Komentarze:

10 Replies to “Aktualizowany spis blogów sensownych”

 1. Jeśli pisanina wierzącej, że jest intelektualistką Joanny Filipiak jest sensowna, to ja bardzo przepraszam. Ona nie jest sensowna nawet w ścisłym tego słowa znaczeniu (zdanie sensowne to takie, któremu przysługuje wartość logiczna 1 lub 0). Gdy pisze o literaturze lub filozofii, to komuś kto na tym się akurat zna opadają ręce. Męczy się na przykład z Proustem, którego „Czas” jest najgłębszym studium natury ludzkiej jakie umieszczono w powieści, tyle że na przykładzie jednego środowiska, i rozumie z tego tyle, że inkryminowany był „plotkarzem”, etc. To nie jest nawet średnio inteligentna osoba – zapewniam.

 2. To ja może dość niszowo, ale polecam to:

  http://automobilownia.pl/ – absolutnie wspaniałe, bardzo fachowe i do tego pełne swoistego ciepła (nie wiem, jak to lepiej opisać) ujęcie tematyki historii motoryzacji. Wynalazki, biografie konstruktorów, przełomowe modele, czasem również testy – dla miłośnika klasyków (takiego, jak ja) rewelacja.

  http://www.poznajemysamochody.pl/ – spadkobierca nieodżałowanego Złomnika, który zakończył działalność, gdy autor uznał, że wyczerpała się formuła. Na szczęście kolejne dzieło tego samego autora również jest bardzo godne regularnego czytania. Może brakuje złomnikowej wielotematyczności (PS poświęcone jest starym, mało znanym i bezsensownym samochodom i w zasadzie niczemu więcej), na szczęście pozostaje inteligentny, skrzący się ciętym dowcipem język. Byłbym skłonny czytać nawet rozprawy o układzie wydalniczym skolopendry, gdyby były napisane w taki sposób.

  Co jeszcze?
  http://autobezsens.blogspot.com/
  http://szrociaki.blogspot.com/
  http://motovarsovia.pl/

  Wszystko to polecam czterokopytnie – nie tylko miłośnikom motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *