Kim Lee: to, co pozostało

Kim Lee, rys. Aleksandra Kotarska
Kim Lee, rys. Aleksandra Kotarska

Zamiast pisania o oczywistym, czyli jak wielką tragedią jest śmierć Kim Lee, polskiej drag queen, ikony i części historii polskiego środowiska niehetero, pochylmy się nad tym, co Kim Lee po sobie zostawiła.

W sieci odnotowano śmierć Andy’ego, ale nie miejmy wątpliwości, że to śmierć w rytmie SEO, czyli teksty napisane nie w celu uczczenia osoby, a by kliknięcia się zgadzały. No więc ja nie o kliknięciach. Ja o mini-przewodniku po spuściźnie przeszło 18. lat publicznej działalności Kim.

Wstęp

Słowem wstępu najlepiej zapoznać się z hasłem Kim Lee w polskiej Encyklopedii LGBT. Tam skrót informacji. https://www.encyklopedia.edu.pl/wiki/Kim_Lee

Polecam też zajrzenie na profil Kim na Facebooku, gdzie umieszczała dużo publicznych postów, które dziś są już częścią jej historii. https://www.facebook.com/kim.lee.9003

Rozwinięcie

Wywiady! Kim Lee udzieliła kilka naprawdę dobrych. Poniżej moja prywatna lista ulubionych.

Występy! Znak rozpoznawczy Kim Lee. W tym celu zajrzyjcie na jej kanał na YouTubie, gdzie znajdziecie wiele fragmentów. Poza tym kanałem polecam jeszcze:

Zakończenie

Ukazało się też kilka ciekawych opracowań po śmierci Kim Lee. Uwagę zwracają odświeżony tekst Karoliny Sulej w Wysokich Obcasach (https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,161873,23161537,kim-lee-drag-queen-pokazuja-ze-plec-to-przebranie.html) czy pożegnanie na stronie Krytyki Politycznej (https://krytykapolityczna.pl/kultura/kim-lee-pozegnanie-fragment-opowiadania-kai-malanowskiej/).

Posłuchajcie też poświęconego jej podkastu Twojej Starej https://open.spotify.com/episode/4J8G0KbxANtFw8UIj9j4zU?si=aPtWd5GhQ9e3hwUDeBhn2A czy Sylwii Chutnik https://open.spotify.com/episode/6oxrH0wFsf0HagAhsPsT2J?si=5VIBwuI9T5qa1wpByrzSyg.

Jeśli macie jakieś inne dobra Kim Lee, które zasługują na upamiętnienie: wpisujcie w komentarzach!


1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.